Urokliwa wioska Troulloi położona na wysokości 120 m n.p.m. i 15 km od Larnaki. Nazwa osady wywodzi się prawdopodobniej od greckiego słowa Troulloi oznaczającego kopuły, ponieważ okoliczne wzgórza mają podobny kształt. Najwyższe z nich nosi nazwę Karavos i wznosi się na wysokości 256 m n.p.m.

Troulloi w czasach starożytnych

Troulloi może poszczycić się długą i bogatą historią, sięgającą czasów starożytnych. W granicach administracyjnych wioski znajdowała się wówczas kopalnia. Legenda głosi, że sam bóg ognia, Hefajstos, miał swoją kuźnię właśnie w okolicach tej wioski, po zrzuceniu z Olimpu, by dać ludziom ogień. Nieopodal osady, a konkretnie w Golgoi pod wioską Athienou, znajdowało się także miejsce kultu żony Hefajstosa – Afrodyty. Według przekazów, istniała tam świątynia dedykowana jednej z Nimf, co potwierdza inskrypcja na glinianym naczyniu odnalezionym na wykopaliskach.

Wioska Troulloi obecnie

Pod względem wielkości, Troulloi zawsze było wioską. Populacja tej malowniczej osady liczy obecnie 1100 mieszkańców. W przeszłości głównym źródłem zarobkowania było rolnictwo i hodowla trzody chlewnej. Z uwagi na niewielkie opady deszczu – zaledwie 300 mm – uprawiano tutaj głównie pszenicę i jęczmień, a także oliwki i karob, ponieważ te gatunki drzew nie wymagają częstego nawadniania.

Co można znaleźć w Troulloi?

To urokliwe miasteczko, otoczone niewielkimi wzgórzami, na których dumnie prezentuje się nazwa Troulloi, to świetne miejsce dla osób, które uwielbiają atmosferę wsi, ale nie chcą mieszkać z dala od miasta. Na terenie Troulloi znajduje się piekarnia, sklep spożywczy, odzieżowy, kilka zakładów fryzjerskich, sklep z materiałami budowlanymi, kwiaciarnie. Można też znaleźć kilku mechaników samochodowych, fabrykę marmuru i wiele innych zakładów. Większość z nich to lokalne biznesy rodzinne. Mieszkańcy wioski znajdują zatrudnienie we wspomnianych zakładach, a także na roli i przy hodowli krów, kóz i owiec lub w okolicznych miastach, z uwagi na wygodny dostęp do autostrady i bliską odległość Larnaki.

Bądź na bieżąco – obserwuj Nasz Cypr