Planujesz urlop na Cyprze i zastanawiasz się dlaczego na Twoim bilecie lotniczym lot w jedną stronę trwa około trzech godzin, a na bilecie powrotnym czas lotu jest inny? Nie, samolot wcale nie leci dłużej, czy krócej 😉 Różnica wynika z godzinnego przesunięcia czasowego pomiędzy Polską a Cyprem – na Wyspie Afrodyty przesuwamy wskazówki zegarka o godzinę do przodu.

Cypr – strefa czasowa

Przyjeżdżając na Wyspę Afrodyty, warto pamiętać o różnicy czasu – Cypr znajduje się w strefie czasowej GMT + 2 godziny. Co prawda jest to tylko jedna godzina różnicy, tj. kiedy w Polsce jest godzina 10:00, to na Cyprze jest już 11:00, ale warto mieć to na uwadze, by uniknąć kłopotów w podróży. Bardzo często turyści zastanawiają się, dlaczego samolot z Polski na Cypr leci mniej więcej cztery i pół godziny, np. od godziny 10 do 14:30, a z powrotem tylko dwie od 10 do 12:30 – wcale tak nie jest, ponieważ lot trwa trzy godziny z kawałkiem, ale na bilecie podawane są godziny wlotów i przylotów w czasie lokalnym.

Czas letni i zimowy na Cyprze

Podobnie jak w Polsce, także w Republice Cypryjskiej obowiązuje czas zimowy oraz letni. Czas letni na zegarkach ustawiany jest zawsze w ostatnią niedzielę marca i wówczas do czasu aktualnego dodaje się godzinę, natomiast czas zimowy ustawia się każdego roku od nocy z soboty na niedzielę w ostatni weekend października, cofając wskazówki zegarów o jedną godzinę. Celem tego zabiegu, tak jak i w wielu innych krajach na świecie, jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego.

Godziny pracy sklepów, urzędów i banków

Godziny otwarcia urzędów, sklepów, czy szkół w części greckiej i tureckiej Cypru są zbliżone. Mniejsze sklepy i apteki są czynne zwykle od rana (07:00 – 09:00) do godziny 13:00. Po tej godzinie są zamykane na dwie godziny otwierane ponownie od godziny 15:00 do 17:00 lub 18:00. Dla pewności warto zawsze sprawdzić godziny otwarcia w placówce i warto pamiętać, że w środy i soboty apteki pracują tylko od rana do godziny 13:00, a w niedziele są nieczynne. Na Cyprze nie funkcjonują typowe apteki całodobowe i każda z nich pełni dyżury „nocne”. Każdego dnia taki dyżur pełni inna apteka i można je sprawdzić np. na stronie firmy telekomunikacyjnej Cyta. Apteka pełniąca dyżur nocny jest zwykle czynna do godziny 23:00 i po tej godzinie może być problem z zakupem medykamentów.

W supermarketach podobna „siesta” nie obowiązuje i są one czynne zwykle od godziny 07:00 rano do 21:00 wieczorem. Oprócz marketów i dyskontów na Cyprze funkcjonują także kioski, zwane jako Periptero, w którym można kupić w zasadzie wszystko – od papierosów i alkoholu, po przekąski, czy nawet mrożone kurczaki i podpałkę do grilla. Większość z takich kiosków jest czynna do późnych godzin nocnych, a niektóre nawet całodobowo i łatwo je znaleźć – często przy jednej ulicy może być ich nawet kilka.

Banki na Cyprze niestety nie działają zbyt długo, zarówno w Republice Cypryjskiej, jak i na północy. Większość banków jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 14:30, jednak zależnie od placówki. Infolinie także są czynne w godzinach pracy banku, więc na support w późniejszych godzinach raczej nie ma co liczyć.

Dni wolne od pracy

Kalendarz świąt na Wyspie Afrodyty różni się od świąt obchodzonych w Polsce, jednak niektóre dni wolne obowiązują w tym samym terminie w obu krajach – na przykład Święta Bożego Narodzenia przypadają zawsze w tym samym terminie z tą różnicą, że nie obchodzi się tutaj Wigilii tak jak w Polsce, a Wielkanoc jest także świętem ruchomym, jednak zwykle nie pokrywa się z polską Wielkanocą. Co ciekawe, z uwagi na podział Cypru na część grecką i turecką, na wyspie obowiązują dwa różne kalendarze świąt.

Święta stałe na Cyprze Południowym:

– 1 stycznia – Nowy Rok

– 6 stycznia – Objawienie Pańskie

– 25 marca – Narodowe Święto Niepodległości Grecji

– 1 kwietnia – Narodowe Święto Cypru

– 1 maja – Święto Pracy

– 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

– 1 października – Narodowe Święto Niepodległości Cypru

– 28 października – Święto Narodowe Grecji

– 24 grudnia – wigilia Bożego Narodzenia

– 25 grudnia – 1 dzień Świąt Bożego Narodzenia

– 26 grudnia – 2 dzień Świąt Bożego Narodzenia

Święta ruchome na Cyprze Południowym:

– Czysty Poniedziałek (zwany także Zielonym Poniedziałkiem) – święto przypadające 50 dni przed prawosławną Wielkanocą; w tym dniu nie je się mięsa i spożywa się ryby i owoce morza pod każdą postacią. Cypryjczycy grillują przez cały dzień przy domach, na plażach, miejscach piknikowych, a nawet na ulicach miast i puszczają latawce.

– Wielki Piątek w obrządku prawosławnym, czyli jedno z najważniejszych świąt; w tym dniu wierni odwiedzają kilka kościołów i zawsze powinna to być liczba nieparzysta.

– Poniedziałek Wielkanocny (obrządek prawosławny) – dla Cypryjczyków Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny to dni nabożeństw kościelnych i biesiadowanie w gronie rodziny, przyjaciół, a także turystów

– Pentecost – Kataklysmos (Zesłanie Ducha Świętego), zwane także jako Święto Potopu przypadające 50 dni po prawosławnej Wielkanocy; w tym dniu wierni oblewają się wodą i pływają, co ma na celu oczyszczenie duszy i ciała.

Święta stałe na Cyprze Północnym:

– 1 stycznia – Nowy Rok (Yilbaşi)

– 23 kwietnia – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami, czyli święto upamiętniające powołanie wielkiej Rady Narodowej w Turcji

– 1 maja – Święto Pracy

– 19 maja – Upamiętnienie Atatürka, czyli tureckiego polityka i przywódcy wojskowego, zagorzałego zwolennika laicyzacji kraju.

– 20 maja – Dzień pokoju i wolności zwany w języku tureckim Bariş ve Özgürlük Bayrami, czyli dzień upamiętniający lądowanie sił tureckich na Cyprze i zajęcie północnej części Cypru.

– 1 sierpnia – SRD, czyli święto upamiętniające powstanie Tureckiej Organizacji Oporu, czyli Turkish Resistance Organization w 1958 roku.

– 30 sierpnia – Dzień Zwycięstwa; święto obchodzone na Cyprze Północnym i w Turcji upamiętniające zakończenie wojny w 1922 roku z Grecją, podczas której głównodowodzącym był Ataturk.

– 29 października – Dzień Republiki Tureckiej, czyli święto na cześć Deklaracji Niepodległościowej Republiki Turcji ogłoszonej dn. 29 października 1923 roku

– 15 listopada – Dzień republiki, czyli święto upamiętniające ustanowienie Republiki Cypru Północnego dn. 15 listopada 1983 roku

Święta ruchome na Cyprze Północnym:

– Koniec Ramadanu (Ramazan Bayrami, Şeker Bayrami) – trwające 3 dni święto kończące miesiąc postu, zwane jako Święto Słodyczy.

– Święto Ofiarowania (Kurban Bayrami) – zwane także jako Id al-Adha, czyli najważniejsze święto w kalendarzu muzułmańskim. Jest to święto ruchome i przypada około 70 dni po zakończeniu Ramazanu. Święto Ofiarowania upamiętnia ofiarę Abrahama oraz jego posłuszeństwo wobec Boga.

Bądź na bieżąco – obserwuj Nasz Cypr