Planujesz wakacje na Cyprze? Zanim spakujesz walizki, warto dowiedzieć się, co czeka Cię na miejscu. Wyruszając w podróż w nieznane, przyda się jak najwięcej wskazówek, by uniknąć przykrych niespodzianek na miejscu.

Podział na część „grecką” i „turecką”

Wyspa Cypr podzielona jest na część południową, inaczej określaną jako grecka, oraz na część północną (okupowaną, tzw. turecką). Na południu, w Republice Cypryjskiej główną walutą jest Euro, natomiast na północy obowiązuje turecka lira, ale praktycznie wszędzie zapłacisz też w Euro.

Poruszanie się po Cyprze

Poruszanie się pomiędzy większymi miastami jest wygodne dzięki połączeniu autostradowemu (autostrady są bezpłatne), dlatego warto podróżować na własną rękę. Co więcej, małe auto miejskie wynajmiesz już od 20 Euro za dobę. Samochód wynajmiesz w dużych sieciowych wypożyczalniach na lotnisku (np. Europcar, Hertz), jednak funkcjonuje też wiele lokalnych wypożyczalni, które organizują także transfer z lotniska do swojej siedziby, lub dostarczają samochód na samo lotnisko. Osoby, które decydują się na taką formę poruszania po wyspie, muszą mieć ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy.

Należy przy tym pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Oprócz tego, pamiętaj, aby nie szukać pociągu, bo ten rodzaj komunikacji na Cyprze nie funkcjonuje. Jeśli nie chcesz wynajmować auta, skorzystaj z Intercity Bus lub prywatnych przewoźników np. Travel Express, czy Kapnos Airport Shuttle.

Język urzędowy

Na Cyprze usłyszysz głównie język grecki, angielski i na północy – turecki. Na Wyspie przebywa też wielu Rosjan, dlatego jest duża szansa na porozumiewanie się również w języku rosyjskim.

Lato na Cyprze

Jeśli zamierzasz odwiedzić Cypr latem, przygotuj się na temperatury sięgające powyżej 40°C. Opady deszczu są mało spotykane – występują głównie zimą. Krem z filtrem o tej porze roku to podstawa.

Lądowanie – jakie lotniska są dostępne na Cyprze?

  • Port lotniczy Larnaka (główne lotnisku na Cyprze)
  • Port lotniczy Pafos
  • Port lotniczy Ercan (znajdujący się w części tureckiej)

Cypryjskie atrakcje – czego się spodziewać?

Cypr to idealne miejsce dla ludzi lubiących zarówno aktywne wakacje, jak i tych preferujących relaks na plaży, czy na basenie. Na Wyspie Afrodyty możesz liczyć na takie atrakcje, jak nurkowanie, windsurfing, czy kitesurfing, którym sprzyja silny wiatr. Popularne są także narty wodne. Osoby szukające pięknych widoków i preferujące wylegiwanie się nad morzem, świetnie odnajdą się wśród rozległych plaż Cypru.

·        Park Archeologiczny Kato Pafos

Miejsce idealne dla miłośników historii. Zobaczysz tam m.in. zamek Saranta Kolones, rzymskie wille oraz pozostałości bazyliki Limeniotissa.

·        Wodospad Millomeris

Wstęp do wodospadu jest bezpłatny, a samo miejsce oferuje niesamowite widoki. Wodospad usytuowany jest w zalesionej okolicy, co nadaje malowniczego obrazu. Jego wysokość liczy 15 metrów, co sprawia, że jest to najwyższy wodospad na Cyprze.

·        Góry Troodos

Pasmo górskie znajdujące się w zachodniej części wyspy. Warto odwiedzić tam najwyższy szczyt – Olimp o wysokości 1952 m n.p.m. Liczne szlaki turystyczne z zapierającymi dech w piersiach punktami widokowymi to główna atrakcja tych gór. Oprócz tego, możesz podziwiać także grekokatolickie kościoły, czy urokliwe wioski znajdujące się na zboczach gór z lokalnymi winnicami wytwarzającymi wyśmienite wina.

·        Najpiękniejsza plaża Cypru – Nissi Beach

Biały piasek, krystaliczna woda, rozległa plaża, która oprócz pięknych widoków oferuje także rozrywkę – muzyka, konkursy, imprezy tematyczne… Zdecydowanie jest to miejsce dla osób, które nie lubią się nudzić. Na plaży możesz skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, np. skutera wodnego czy rowerka.

Nie mniej atrakcyjna, ale spokojniejsza jest plaża Makronissos. Miejsce dobre dla osób chcących zrelaksować się w ciszy i spokoju.

Na wyspie warto odwiedzić także:

  • Grobowce Królewskie i Skała Afrodyty
  • Słone Jezioro w Larnace
  • Capo Greco
  • Limassol
  • Kyrenia
  • Sea Caves
  • Akwedukt Kamares

Bądź na bieżąco – obserwuj Nasz Cypr