10 faktów o Cyprze, o których nie miałeś pojęcia

Wino Commandaria, ser hallumi, oliwki, meze, piękne plaże, Bogini Afrodyta, Forex (!)… Takie skojarzenia pewnie przychodzą Wam do głowy, myśląc o Cyprze. I prawidłowo, ale nie tylko z tych rzeczy słynie ta wyjątkowa wyspa na Morzu Śródziemnym. Cypr (mimo, że niewielki), może nie raz zaskoczyć, nawet kogoś kto mieszka tutaj od wielu, wielu lat.

Fakt nr 1: Varosha

8 października 2020r. z pewnością przejdzie do historii. Tego dnia, po 46 latach oczekiwań, Turcy cypryjscy zezwolili na częściowe otwarcie miasta-widma. Varosha, bo o tym mieście mowa, była jednym z najbardziej popularnych kurortów turystycznych w latach 70 na świecie. Po inwazji tureckiej na Cypr mieszkańcy kurortu zostali zmuszeni do ucieczki, by ratować życie. Hotele, wille, apartamentowce stoją nadal puste i niszczeją. Życie w mieście zamarło 20 lipca 1974 r., a ekskluzywny kurort nazwano miastem duchów.

Varosha, Opuszczone hotele nad morzem

Fakt nr 2: Agia Napa

Agia Napa była pierwotnie pokryta gęstym lasem – stąd jej nazwa. W tłumaczeniu ze starogreckiego, słowo napa oznacza zalesioną dolinę. Obszar dzisiejszego kurortu był niezamieszkały i odwiedzali go jedynie myśliwi z okolicznych wiosek podczas polowań.

Agia Napa, Plaża Nissi (Nissi Beach)

Fakt nr 3: Nikozja

Nikozja, czyli stolica Cypru to także największe miasto na wyspie, liczące 320,000 mieszkańców. W starożytności miasto nosiło nazwę Ledra, a jej historia sięga epoki brązu. Od czasu inwazji tureckiej w 1974 r. Nikozja jest podzielona na dwie części – część południową, czyli grecką oraz północną – turecką.

Nikozja, Widok na stolicę Cypru

Fakt nr 4: Plaże  

Cypryjskie plaże od dziesięcioleci są uznawane za najczystsze w Europie. W sumie 65 plaż na Cyprze, a także marina w Limassol zostały wyróżnione prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi w 2019 roku. Plaże oceniano m.in. na podstawie czystości wody, bezpieczeństwa i dostępnych udogodnień.

Cypr, Plaża w popularnym kurorcie Agia Napa

Fakt nr 5: Leonardo da Vinci

Legenda głosi, że sam Leonardo Da Vinci miał odwiedzić wioskę Lefkara w 1481 roku, by zakupić koronki. Cypryjskie koronki miały zdobić ołtarz główny Katedry w Mediolanie (Duomo di Milano). Lefkara została wpisana na prestiżową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO i po dziś dzień słynie z produkcji koronek.

Widok na górską wioskę Lefkara

Fakt nr 6: Restauracje

Cypryjczycy są wielkimi smakoszami. Typowy Cypryjczyk lubi raz w tygodniu zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji. Uwielbiają stołować się całymi rodzinami w swoich ulubionych lokalach, a tawerny podające meze przeżywają ogromne oblężenie co weekend.

Popularna restauracja w Porcie, Paphos – Ta Mpania (Bania)

Fakt nr 7: Łowienie ryb

Życie na Cyprze jest ściśle związane z morzem. Ryby i owoce morza są tu niezwykle popularne i przyrządzane na wiele wyśmienitych sposobów. Co dziwne, wędkowanie wcale nie jest ulubionym hobby Cypryjczyków i większość z nich nie łowi ryb, mimo iż są krajem wyspiarskim.

Kutry rybackie w porcie, Protaras

Fakt nr 8: Perfumy

Najstarsze perfumy świata odkrył na Cyprze zespół archeologów. Perfumy pachniały ekstraktami z lawendy, lauru, rozmarynu, sosny lub kolendry i były przechowywane w maleńkich, półprzezroczystych alabastrowych flakonikach. Perfumy znalezione w Pyrgos na południu wyspy mają ponad 4000 lat.

Stanowisko archeologiczne, Cypr

Fakt nr 9: Słońce

Cypr cieszy się około 320 słonecznymi dniami w roku. Dla porównania – w Polsce takich dni w roku mamy zaledwie 66. Śródziemnomorska wyspa słynie z subtropikalnego klimatu i jest ciekawą opcją, jeśli brakuje Ci ostatnio wakacji i porządnej dawki witaminy D.

Zachód słońca nad morzem, Larnaka

Fakt nr 10: Flaga

Republika Cypryjska to jedno z zaledwie dwóch krajów na świecie, który (jako pierwszy z resztą) umieścił mapę na swojej fladze. Zastanawiasz się, który jeszcze kraj posiada mapę swojego kraju na fladze? Jest to Kosowo.

Flaga Republiki Cypryjskiej

Bądż na bieżąco!

Zaobserwuj Nasz Cypr na Facebooku, Instagramie i TikToku!

0 komentarze/y

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.